ساخت وبلاگ جدید
ساخت وبلاگ جدید و حرفه ای در چند ثانیه


کنسانتره ها در جيره گاوهاي شيري


 
 
 
 


نقش اصلي در تامين انرژي براي گاوهاي شيري دانه ها و ضايعات کارخانجات است.يولاف و جو از لحاظ پروتئين خام ،در سطح ميانه و کمي بالاتر قرار دارند.


فرآيند دانه ها ( رول کردن ، شکافتن ، له کردن يا آرد کردن ) ، قابليت هضم را بالا مي برد. اگر فرآيندي بر روي دانه ها صورت نپذيرفته باشد ، بيش از 30 درصد دانه ها دست نخورده از بدن حيوان دفع مي گردند. 


شکستن پوشش دانه ها ، مي تواند باعث افزايش قابليت هضم گردد ، اما مي تواند باعث کاهش درصد چربي شير و افزايش اسيدوز در شکمبه مي گردد. دانه هاي پلت شده گردو خاکي ندارند و امکان دارد باعث افزايش خوش خوراکي و مصرف گردد، اما داراي همان معايبي است که در خصوص فرآيند آرد کردن گفته شد.


چون حيوانات جوان ، بطور کلي بيشتر از حيوانات بزرگسال خوراک را مي جوند ،دانه ها را به صورت کامل مي توان تا سن 12 ماهگي در اختيار آنها قرار داد.


جو در خوراک دام


جو ، منبع خوبي از انرژي و پروتئين است . اگر جو را به مقدار زياد ، در جيره گاوهاي شيري به کار مي بريد. ،گاوها بايد به تدريج به اين ميزان عادت کنند.


براي خوش خوراک کردن جو ، رول کردن آن از آسياب بهتر اثر دارد. اگر جو خيلي آسياب شده باشد، نبايد بيش از 50 درصد بخش کنسانتره را تشکيل دهد.


تفاله چغندر قند براي تغذيه گاوهاي شيري 


تفاله چغندر قند را هم مي توان به صورت ساده ، و هم به صورت مخلوط با ملاس ها تهيه نمود . اين خوراک نسبتا پر انرژي بوده و مي تواندحجم و فيبر قابل هضم جيره را افزايش دهد و نيز خوش خوراکي جيره را نيز بالا ببرد.


حداکثر ميزان مصرف آن در جيره 30 درصد مي باشد.


پنبه دانه خوراک با انرژي بالا براي دام 


دانه کامل ، به صورت پرزدار بوده و از لحاظ محتواي پروتئني در سطح متوسط قرار دارند ، مقدار چربي آن بالا ، فيبر نيز بالا ، و خوراکي با انرژي بالا محسوب مي گردد . 


دانه کامل پنبه ، به رنگ سفيد بوده و کرکدار است ، در حالي که دانه هايي که عاري از کرک شده باشند ، به رنگ سياه و نرم به نظر مي رسند . مقدار مصرف آن نبايد بيش از 7 پوند در روز به ازاي هر گاو باشد.


گلوتن دانه ذرت براي مصرف خوراک گاو


اين خوراک نسبتا داراي فيبر بالايي بوده ، از نظر انرژي متوسط و ميزان پروتئين آن نيز متوسط مي باشد. و يکي از محصولات کارخانه جات آردسازي ذرت مرطوب به حساب مي آيد. اين محصول را مي توان به صورت خشک يا مرطوب به فروش رساند. گلوتن دانه ذرت ( مرطوب يا خشک) ، بيش از 25 درصد کل جيره بر اساس ماده خشک نبايد مصرف گردد.


ذرت همراه با چوب آن 


پودر ذرت  ، و چوب آن ، نسبتا داراي انرژي بالايي بوده و براي گاوها خوش خوراک است .اين خوراک داراي 10 درصد ، انرژي کمتر از دانه ذرت مي باشد. ولي محتواي فيبر آن براي کمک به ثبات درصد چربي شيير و نيز اشتهاي حيوان مفيد است.


دانه کامل ذرت


بطور گسترده اي در تغذيه گاوهاي شيري مورد استفاده قرار مي گيرد. اين خوراک يکي از قابل دسترس ترين خوراک هايي است که داراي انرژي بالا مي باشد. در مناطقي که بطور موفقيت آميزي مي توان آن را کاشت ، اقتصادي ترين منبع تامين کننده انرژي آن مديريت خوبي (تعيين ميزان خوراک ، دفعات خوراک دهي ، مخلوط کردن با ديگر اجزاء جيره و … ) براي به حداکثر رساندن مصرف آن ، بدون ايجاد اختلالات هضمي لازم است.


منابع چربي در خوراک دام 


چربي منبعي فشرده انرژي است . چندين نوع از چربي هاي حيواني و گياهي يا روغن ها ، در دسترس هستند که مي توانند در تغذيه گاوهاي شيري مورد استفاده قرار گيرند.


مقدار مصرف ، و نيز واکنش حيوان ، در مصرف چربي ها ، بر اساس اسيد چرب ، محتواي چربي مصرف شده ( اشباع و يا غير اشباع بودن آنها ) ، متفاوت خواهد بود . کل چربي اضافه شده به جيره ، نبايد بيش از 4 درصد (بر اساس ماده خشک) گردد.


استفاده از ملاس ها براي تغذيه گاو 


ملاس هاي (چغندر قند و نيشکر) منابع انرژي بوده و در درجه اول براي افزايش قابل قبول بودن جيره ، توسط حيوان مصرف مي گردند. مقدار مصرف آنها در جيره بايد به صورت محدود و در حد 5 -7 درصد کنسانتره (تا 10 درصد در خوراک هاي پلت شده ) ، براي ثابت نگه داشتن جريان خوراک در وسايل تغذيه کننده خودکار و نيز جلوگيري از اثرات نامطلوب در شکمبه باشد.


يولاف در خوراک گاو شيري 


يولاف ، حدودا 15 درصد انرژي کمتر و 20 -30 درصد پروتئين ، بيشتر از دانه ذرات دارد. مزيت اضافه نمودن يولاف به جيره هاي گاوهاي شيري ، پرحجم نمودن و تهيه فيبر بيشتر براي اين گاوها مي باشد که مي تواند در ثبات کاري شکمبه موثر باشد.


کاربرد دانه سورگوم در جيره گاو


دانه سورگوم يا مايلو را مي توان ، به جاي ذرت در جيره ها به کار برد. انرژي آن تقريبا 90 درصد دانه ذرت است و پروتئين آن نيز متغير ( 12 – 7 درصد پروتئين خام ) مي باشد. قبل از مصرف مايلو را بايد آرد نمود . تا از عبور آن از دستگاه گوارش را به صورت دانه کامل جلوگيري نمود ، اما استفاد از دانه آرد شده ، به دليل توليد گرد و خاک زياد و کاهش خوش خوراکي مطلوب نمي باشد. 


پوسته سويا و مصرف آن در دام 


دانه سويايي که صورت پرک شده در آمده ف يا پوسته سويا همه به عنوان خوراک مورد استفاده قرار مي گيرند.

مشخصات

  • جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی: خوراک ,دانه ,انرژي ,جيره ,درصد ,مصرف ,گاوهاي شيري ,جيره گاوهاي ,مقدار مصرف ,استفاده قرار ,تغذيه گاوهاي
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما
عکس آقای خامنه ای
کانال تلگرام دوستانه ردپای دوست وبلاگ ساندترک آموزش کسب و کار پاره وقت بازاریابی شبکه ای جعبه من اسکراپ ماسک صورت 09194260919 آوای باران دانشنامه گلهای زینتی و کاکتوس ها